O studiach

Co możesz zrobić w ciągu 1845 godzin? Rozegrać 1230 meczów piłki nożnej, obejrzeć  3690 odcinków serialu, przebiec jakieś 620 maratonów… Możesz też poznać trzy języki (w których używa się osobliwego alfabetu), przebyć drogę od starożytnych pustyni Bliskiego Wschodu do współczesnego Izraela oraz zostać znawcą literatury żydowskiej (albo przynajmniej spróbować ustalić jej definicję).

Co?

Czy wiesz, że według tradycji żydowskiej Bóg stworzył świat po hebrajsku i że również w tym języku rozmawiali Adam i Ewa w raju? Na wrocławskiej judaistyce oferujemy Ci naukę nie tylko jednego z najstarszych języków znanych ludzkości, lecz także – jako jedyni w Europie – języków jidysz i ladino. Poza tym na naszych studiach zdobędziesz wiedzę o kulturze, historii oraz literaturze Żydów, stosunkach polsko-żydowskich, judaizmie, filozofii i mistyce żydowskiej, muzyce, filmie i teatrze oraz o wielu innych rzeczach.

Dla kogo?

Przede wszystkim dla ludzi z pasją!

Judaistykę możesz wybrać jako główną dyscyplinę studiów, ale też jako drugi kierunek. Przyjazny plan zajęć oraz elastyczna, otwarta kadra pomoże Ci pogodzić studiowanie judaistyki z innymi zajęciami na uniwersytecie czy z pracą.

Dlaczego my?

Nasi wykładowcy są specjalistami w swoich dziedzinach, uczą z pasją, nie boją się trudnych pytań i cieszą się z dyskusji. Katedra Judaistyki współpracuje z wieloma ośrodkami naukowo-dydaktycznymi w kraju i zagranicą, a dzięki naszym kontaktom korzystasz także Ty. Oferujemy naszym studentom program stypendialny, który uwzględnia zarówno stypendia finansowe, jak i semestralne zagraniczne wyjazdy w ramach programu Erasmus Plus. Działające przy judaistyce Studenckie Koło Naukowe „Sznirele Perele” pozwoli Ci na dalsze rozwijanie zainteresowań i na udział w wielu krajowych i międzynarodowych projektach.

Nowość!

Od naboru 2017/18 możesz wybrać nową ścieżkę przeznaczoną dla edukatorów w zakresie szeroko rozumianej problematyki żydowskiej i dialogu międzykulturowego. Ścieżka edukatorska powstała we współpracy z Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie, w którym odbywają się praktyki i wizyty studyjne. Oprócz zajęć z języków, religii, historii, kultury, ochrony dziedzictwa żydowskiego w Polsce i na świecie, relacji polsko-żydowskich, animacji społeczno-kulturalnej, organizacji pozarządowych, edukacji antydyskryminacyjnej program studiów obejmuje dodatkowy blok przedmiotów umożliwiający uzyskanie uprawnień pedagogiczno-edukacyjnych i kompetencji w szeroko pojętej działalności edukacyjnej.

Co dalej?

Zastanawiasz się, co będziesz mógł robić po judaistyce? Nasi absolwenci pracują w instytucjach kulturalnych, organizacjach pozarządowych, szkołach, placówkach dyplomatycznych, a nawet w policji. Zresztą niech sami opowiedzą Ci swoje historie!

Jeśli w ciągu najbliższych trzech lat masz wolne 1845 godzin i chcesz je dobrze wykorzystać –zapraszamy na studia judaistyczne we Wrocławiu!