24.03.2018

Topografia Szoa w Breslau/Wrocławiu w latach 1933-1949 - inauguracja projektu

22-23 marca odbyły się we Wrocławiu warsztaty inaugurujące międzynarodowy projekt „Topographie der Shoah in Breslau/Wrocław 1933-1949″ (Topografia Szoa w Breslau/Wrocławiu w latach 1933-1949). Projekt jest prowadzony przez Uniwersytet Techniczny w Dreźnie, a jego partnerem jest Katedra Judaistyki UWr. Warsztaty zostały przygotowane przez naukowych liderów projektu, prof. Tima Buchena i Marię Luft we współpracy z prof. Marcinem Wodzińskim.

Przez pełne 2 dni 26 uczestników projektu, którzy przyjechali do Wrocławia z 9 krajów, przedstawiało i omawiało z innymi swoje założenia badawcze i różnorodne sposoby badania przestrzennego aspektu Zagłady. Zasadniczym celem warsztatów było jednak wypracowanie wspólnej płaszczyzny projektu, tak metodologicznej, jak i źródłowej oraz koncepcyjnej.

Warto też dodać, że warsztaty były pierwszą imprezą zorganizowaną przez Katedrę Judaistyki w nowej czytelni na Piasku, jeszcze przed formalnym otwarciem nowej siedziby (to ma się stać w czerwcu).

Następne spotkanie grupy badawcze już za rok w Dreźnie.