25.06.2018

Otwarcie nowej siedziby Katedry

18 czerwca 2018 nastąpiło otwarcie nowej siedziby Katedry Judaistyki im. Tadeusza Taubego. Z pl. Nankiera Katedra przeniosła się do zabytkowego poklasztornego budynku na Wyspie Piaskowej.

Uroczystość rozpoczęła się od symbolicznego przecięcia wstęgi w Auli im. Jerzego Woronczaka. Licznie zebranych gości, w tym darczyńców, powitali prof. Marcin Wodziński oraz rektor Uniwersytetu Wrocławskiego, prof. Adam Jezierski. Dziekan Wydziału Filologii Polskiej, prof. Marcin Cieński, zaprezentował plany przyszłej rekonstrukcji refektarza, niegdyś integralnej części budynku. Monika Jaremków, kierowniczka biblioteki Katedry Judaistyki, przedstawiła historię samego obiektu.

Prof. Wodziński oprowadził przybyłych po odnowionym budynku, a Mira Żelechower-Aleksiun zaprezentowała serię swoich obrazów upamiętniających Brunona Schulza. Anna Szpakowska-Kujawska i Lev Stern, artyści blisko związani z Wrocławiem, a także grupa młodszych twórców z kręgu wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych podarowali swe obrazy jako stałą ekspozycję w siedzibie Katedry.

Gościom przedstawiono dokonania koła studenckiego, prężnie działającego na wrocławskiej judaistyce, a następnie zaproszono ich na przegląd dorobku naukowego pracowników Katedry. Rabin David Basok przymocował mezuzę na framudze drzwi wejściowych. Prof. Wodziński odsłonił honorową tablicę darczyńców z ręcznie malowanymi plakietkami (na której zostało jeszcze dużo wolnego miejsca). Wieczór zakończono wręczeniem nagród wyróżniającym się studentom, wegańskim przyjęciem oraz jazzowym występem Jakub Olejnik Trio. Wielką niespodzianką wieczoru był występ skrzypaczki Elizabeth Pitcairn, która na Purpurowym Stradivariusie brawurowo wykonała m.in. Poloneza Henryka Wieniawskiego.

Dzięki znaczącemu grantowi otrzymanemu od Fundacji Taubego i Fundacji Koret, jak i nowym pomieszczeniom od Uniwersytetu Wrocławskiego, Katedra Judaistyki im. Tadeusza Taubego przeniosła się do nowej siedziby przy ulicy Św. Jadwigi 3/4 na Wyspie Piaskowej, w historycznym centrum Wrocławia. Wzniesiony w średniowieczu i gruntownie odnowiony w początkach XVIII wieku budynek był pierwotnie siedzibą zakonu Augustianów. Po kasacie zakonów przez pruski rząd wiele kolekcji z byłych klasztorów zostało zdeponowanych w budynku, który od 1811 roku stanowił część Biblioteki Uniwersyteckiej. W jej czytelni Edyta Stein miała swoje ulubione biurko, przy którym pisała swoją dysertację filozoficzną. Podczas II wojny światowej gen. Hermann Niehoff, komendant rozpaczliwej obrony Festung Breslau, miał tu siedzibę swojego sztabu.

Po wojnie Uniwersytet Wrocławski odbudował stopniowo budynek i w roku 1958 przeznaczył go na zbiory rękopisów Biblioteki Uniwersyteckiej. W 2017 roku zbiory te zostały przeniesione. Rozpoczął się gruntowny remont, by na pierwszym piętrze móc udostępnić judaistyce nową siedzibę.

W ciągu minionych dekad Katedra Judaistyki rozrosła się znacząco od małej grupy studentów zebranych w latach siedemdziesiątych wokół prof. Jerzego Woronczaka, po instytucję z uprawnieniami do nadawania wszystkich stopni naukowych, zatrudniającą dziesięciu stałych pracowników prowadzących badania i dydaktykę w szerokim zakresie studiów żydowskich.