8.11.2019

Joanna Lisek otrzymała pierwszą Nagrodę im. Józefa Gierowskiego i Chonego Shmeruka

4 XI 2019 Joanna Lisek odebrała na Uniwersytecie Jagiellońskim pierwszą Nagrodę im. Józefa A. Gierowskiego i Chonego Shmeruka za najlepszą naukową publikację w dziedzinie historii i kultury Żydów w Polsce za monografię Kol isze – głos kobiet w poezji jidysz (od XVI w. do 1939 r.), Pogranicze, Sejny 2018.

”Monografię charakteryzuje badawczy rozmach, ambicja zbudowania szerokiego – a jednocześnie bogatego w szczegóły – panoramicznego opisu, erudycja, świetne połączenie warsztatu historycznoliterackiego i metodologii badań nad literaturą kobiet. Zaprojektowana została jako swoiste przedsięwzięcie rewindykacyjne, którego celem jest zarówno dowartościowanie jidyszowej twórczości kobiet w ogóle, jak i przypomnienie dorobku autorek dotychczas przemilczanych, mało znanych lub niedocenianych” – czytamy w laudacji prof. Eugenii Prokop-Janiec i prof. Magdaleny Ruty.

Nagroda im. Józefa A. Gierowskiego i Chonego Shmeruka, której wysokość wynosi 20 tys. złotych, została ustanowiona z inicjatywy środowisk akademickich związanych ze studiami żydowskimi w Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie i Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, przy wsparciu finansowym Fundacji im. Marcella i Marii Roth.