5.01.2020

Prof. Moshe Rosman laureatem Nagrody Rothschilda w dziedzinie judaistyki

Od 1959 r. Fundacja Yad Hanadiv przyznaje Nagrody Rothschilda za oryginalne i wybitne publikacje w następujących dyscyplinach: matematyka/informatyka i inżynieria, chemia i fizyka, nauki przyrodnicze (co dwa lata), judaistyka, nauki humanistyczne i społeczne (co cztery lata). Wszyscy z radością gratulujemy i życzymy mazal tow Moshe Rosmanowi, emerytowanemu profesorowi na Wydziale Historii Żydów Uniwersytetu Bar-Ilan, za tegoroczną Nagrodę Rothschilda za osiągnięcia w dziedzinie judaistyki.

Mazal tow!



Profesor Rosman został wyróżniony tytułem doktora honoris causa przez Uniwersytet Wrocławski 15 listopada 2016 r. za wybitny wkład w dziedzinę historii polsko-żydowskiej. W ciągu swej długiej kariery Moshe Rosman przeprowadził pionierskie badania nad historią stosunków polsko-żydowskich, chasydyzmem, metodologią historyczną i historią żydowskich kobiet. Jego wpływ na rozwój judaistyki jako dyscypliny akademickiej, szczególnie w Polsce, był ponadprzeciętny, podobnie jak jego intensywna praca ze studentami na wszystkich poziomach kształcenia.

W swoich pracach Rosman opisał, jak zmieniała się zarówno Polska, jak i polska historiografia od czasu jego pierwszej podróży badawczej w 1978 r. Zwrócił uwagę na związek między demokratyzacją Polski a odzyskaniem jej żydowskiego dziedzictwa. Przede wszystkim podkreślił sposób ponownego włączenia Żydów w polską narrację historyczną.

Rosman był dopiero drugim zagranicznym uczonym pracującym nad żydowskim tematem, któremu udostępniono archiwa PRL po II wojnie światowej. Prowadził szeroko zakrojone badania, a dwie z jego nagrodzonych książek – The Lords’ Jews (edycja polska: „Żydzi pańscy” wydane przez Bibliotekę Narodową) i Founder of Hasidism – w dużej mierze oparte są na polskich źródłach. Ponadto Moshe Rosman był profesorem wizytującym na Uniwersytecie Wrocławskim (tu wydał książkę „Jak pisać historię żydowską”?) oraz pełnił funkcję konsultanta w Muzeum Historii Żydów Polskich Polin w Warszawie. Obecnie pracuje nad książką o historii żydowskich kobiet w Polsce.*




*Na podstawie: Bar-Ilan University. Bar-Ilan in the Press. Date: 2016-11-16 Hour: 11:38. (Date Accessed 04.01.2020) https://www1.biu.ac.il/indexE.php?id=43&pt=20&pid=4&level=1&cPath=4&type=1&news=2820