Sukcesy naszych naukowców

Dr hab. Joanna Lisek z Katedry Judaistyki Uniwersytetu Wrocławskiego została uhonorowana za dokonania naukowe i edytorskie Nagrodą im. Jana Karskiego i Poli Nireńskiej za rok 2020. Prestiżowa nagroda została ustanowiona przez Jana Karskiego w 1992 roku i przyznawana jest corocznie przez Żydowski Instytut Naukowy YIVO z siedzibą w Nowym Jorku za publikacje odzwierciedlające wkład Żydów polskich w kulturę polską. W poprzednich latach otrzymali nagrodę, m.in., Bella Szwarcman-Czarnota, Ewa Geller, Eleonora Bergman, Tadeusz Epsztein, Jerzy Malinowski, Barbara Engelking, and Marcin Wodziński.

20 listopada br. z kolei ogłoszono laureatów III Nagrody im. Józefa A. Gierowskiego i Chonego Shmeruka, przyznawanej z inicjatywy środowisk akademickich związanych ze studiami żydowskimi na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie i Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, przy wsparciu finansowym Fundacji im. Marcella i Marii Roth. Najlepszą naukową publikacją książkową w dziedzinie historii i kultury Żydów w Polsce w 2019 roku uznana została książka dr Dagmary Budzioch pt. Zdobione zwoje Estery ze zbiorów Żydowskiego Instytutu Historycznego na tle tradycji dekorowania megilot Ester w XVII i XVIII wieku, t. 1: Zarys problematyki, t. 2: Reprodukcje (Żydowski Instytut Historyczny, Warszawa 2019). Dr Budzioch odbywała w semestrze zimowym 2019/20 staż podoktorski w Katedrze Judaistyki im. T. Taubego UWr, a obecnie jest naszą wolontariuszką. Kapituła Nagrody postanowiła uhonorować II Nagrodą Marcina Wodzińskiego i dr. hab. Waldemara Spallka za publikację pt. Chasydyzm. Atlas historyczny (Wydawnictwo Austeria, Kraków 2019).

Serdecznie gratulujemy pracownikom i współpracownikom Katedry Judaistyki!