26.11.2021

Zapraszamy na wykład prof. Michała Bilewicza pt. "Paradoksalne emocje. O poczuciu winy i empatii w kontekście edukacji o Holokauście"

Szanowni Państwo,

podajemy link do transmisji ze spotkania z prof. Michałem Bilewiczem również online na teamsie

Zapraszamy na wykład prof. Michała Bilewicza, który odbędzie się 2.12 o godzinie 15.30 w Katedrze Judaistyki (ul. św. Jadwigi 3/4) w sali 115. Wykład ma charakter otwarty.

Uczestnictwo wymaga uprzedniej rejestracji pod adresem: monika.jaremkow[at]uwr.edu.pl. Zgłoszenia można nadsyłać do 1 grudnia, godz. 23:59.

Paradoksalne emocje. O poczuciu winy i empatii w kontekście edukacji o Holokauście.

W potocznym rozumieniu często wskazuje się na poczucie winy i empatię wobec ofiar jako na główny cel edukacji o Holokauście. W wystąpieniu, opartym między innymi na badaniach prowadzonych wśród osób odwiedzających miejsca pamięci (m.in. Muzeum Auschwitz czy Centrum Dokumentacji Nazizmu miasta Kolonia), postaram się odpowiedzieć na pytanie o konsekwencje tych emocji w nauczaniu o Holokauście. Próba refleksji nad tymi emocjami pozwala zadać bardziej fundamentalne pytania dotyczące traumy związanej z konfrontacją z historią Zagłady.

Michał Bilewicz – psycholog społeczny, socjolog, publicysta, doktor habilitowany nauk społecznych, profesor nadzwyczajny Uniwersytetu Warszawskiego. Kierownik Centrum Badań nad Uprzedzeniami UW oraz wykładowca na Wydziale Psychologii UW.