Nasi absolwenci

Po wrocławskiej judaistyki nasi studenci idą w świat, a my staramy się śledzić ich losy. Z wieloma absolwentami wciąż pozostajemy w kontakcie: współpracujemy z nimi i z instytucjami, w których pracują, spotykamy się przy okazji wydarzeń związanych z kulturą żydowską, dostajemy wiele miłych listów.

Poprosiliśmy wybrane osoby, by opowiedziały nam o tym, dlaczego zdecydowały się na nasze studia, jak im się podobały, i czym się teraz zajmują.


misslaura.pl
Ania Gołkowska-Dymarczyk

Ania Gołkowska-Dymarczyk

Podjęcie nauki na wrocławskiej judaistyce było najlepszą decyzją w trakcie moich studiów. Niezwykła atmosfera, wspaniali ludzie, ciekawe projekty, a przede wszystkim interesujące i angażujące zajęcia. Dzięki studiom zaangażowałam się w Festiwal Kultury Żydowskiej Simcha, miałam okazję pracować w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, a dziś, w swoim mieście m.in. realizuję projekty związane z wielokulturowością.

misslaura.pl
Marta Goljan

Marta Goljan

Poznałam tu fantastycznych ludzi, uczestniczyłam w wielu niezwykłych projektach i ekspedycjach naukowych (np. inwentaryzacja cmentarza żydowskiego na Morawach, czy wyprawa szlakiem chasydzkim), miałam okazję współpracować z Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, Jewish Museum London czy University College London. Dzisiaj pracuję jako researcher dla jednego z największych domów wydawniczych w Stanach Zjednoczonych. Pozdrawiam wszystkich przyszłych studentów z biura w Nowym Jorku!

misslaura.pl
Mateusz Pigoń

Mateusz Pigoń

Podczas studiów na wrocławskiej judaistyce otrzymałem stypendium do Izraela i trzy miesiące spędziłem w Tel Awiwie. Po ukończeniu studiów rozpocząłem pracę w Ambasadzie Izraela w Warszawie, w której pracuję do dziś. Na stanowisku dyrektora Departamentu Kultury na co dzień korzystam z wiedzy przekazanej mi przez wspaniałych wrocławskich wykładowców.

misslaura.pl
Marta Dobrowolska

Marta Dobrowolska

Wrocławską judaistykę wspominam jako środowisko szalenie twórcze i żywotne. Przemyślany program, wysoki poziom zajęć, otwarcie wykładowców na inicjatywy i indywidualność studentów stwarzają świetne warunki do rozwijania zainteresowań. Studia żydowskie wzbogaciły moją wiedzę, ale też pomogły wykształcić dojrzałe spojrzenie na historię, kulturę i współczesne problemy Żydów. Choć z zawodu i powołania jestem językoznawczynią, studiowanie judaistyki traktuję jako jedno z najważniejszych i najowocniejszych doświadczeń uczelnianych.

misslaura.pl
Anna Michalska

Anna Michalska

Dzięki wrocławskiej judaistyce – wtedy jeszcze zwanej pieszczotliwie „Super Studium” – przemówiły do mnie milczące zazwyczaj macewy, świadomiej spojrzałam na historię (nie tylko Żydów!), zjeździłam kawał Europy, poznałam wspaniałych ludzi i świetne, a wcześniej zupełnie mi nieznane: literaturę piękną, filmy i dzieła sztuki. Przeżyłam też jedną z największych przygód swojego życia uczestnicząc w projekcie „Gwoździec Re!konstrukcja”.

misslaura.pl
Joanna Mickiewicz

Joanna Mickiewicz

Po ukończeniu Studium Kultury i Języków Żydowskich na Uniwersytecie Wrocławskim postanowiłam kontynuować swoją judaistyczną przygodę na Uniwersytecie Karola w Pradze. Projekt pracy magisterskiej o onomastyce żydowskiej zapewnił mi stypendium Grupy Wyszechradzkiej i o wiele większe możliwości badawcze.

misslaura.pl
Marek Szajda

Marek Szajda

Judaistyka była niezwykłym doświadczeniem zarówno pod względem naukowym, jak i towarzyskim. Oprócz wielu interesujących zajęć, ekspedycji badawczych oraz świetnie działającego koła naukowego poznałem tam wiele ciekawych i zaangażowanych osób, z którymi nadal utrzymuje kontakt. To wszystko owocuje dziś projektami, w których biorę udział, m.in. w Wirtualnym Sztetlu czy Dzielnicy Wzajemnego Szacunku Czterech Wyznań.

misslaura.pl
Lidia Jerkiewicz

Lidia Jerkiewicz

Studiowałam judaistykę jako drugi kierunek. Odkryłam tu inny wymiar studiowania: program skrojony na miarę pasji, zaangażowanie wykładowców, indywidualne podejście do studentów, nauczanie na najwyższym poziomie bez grama nudy. Dyskusje, ekspedycje naukowe, spotkania z wyjątkowymi gośćmi, stypendia krajowe i zagraniczne, studenckie koło naukowe, projekty badawcze, konferencje, aktywna współpraca z instytucjami naukowymi i kulturalnymi. Te studia były dla mnie prawdziwą przygodą.

misslaura.pl
Agata Rybińska

Agata Rybińska

Judaistykę studiowałam w latach 2003-2005, a następnie podjęłam studia doktoranckie. Od 2012 roku pracuję w Zakładzie Kultury i Historii Żydów w Instytucie Kulturoznawstwa na UMCS w Lublinie, jednak myślami i sercem nadal jestem z wrocławską judaistyką.

misslaura.pl
Anna Kałużna

Anna Kałużna

Studiowałam wrocławską judaistykę, teraz uczę w szkole żydowskiej i stale współpracuję z Dzielnicą Wzajemnego Szacunku Czterech Wyznań. Miałam okazję przygotowywać Festiwal Kultury Żydowskiej Simcha, byłam także zapraszana do udziału w wielu różnych projektach związanych z tematyką żydowską

misslaura.pl
Kamil Kijek

Kamil Kijek

Studiowałem judaistykę we Wrocławiu w latach 2003-2005. Dzięki niej miałem możliwość przez lata studiować dalej w Izraelu, Anglii i Stanach Zjednoczonych, a w 2015 roku wróciłem do Wrocławia, by pracować na tym samym kierunku jako wykładowca.

misslaura.pl
Maciej Darski

Maciej Darski

Wrocławska judaistyka to wielka przygoda, przede wszystkim intelektualna, choć nie tylko. Między innymi dzięki tym studiom zostałem doktorantem i mogę rozwijać swoje pasje również na zagranicznych uniwersytetach, w tym w mojej ukochanej Estonii.

PS. Dzięki znajomości jidysz poderwałem też kiedyś dziewczynę z Izraela 🙂

misslaura.pl
Katarzyna Liszka

Katarzyna Liszka

Studiowałam judaistykę jako drugi kierunek. Studia te stały się dla mnie trwałą inspiracją do myślenia i działania. Prowadziłam interdyscyplinarne badania, współpracowałam z instytucjami zajmującymi się edukacją nieformalną w dziedzinie międzykulturowości, a obecnie wykładam na tym kierunku.

Jesteś naszym absolwentem?
Podziel się z nami swoją historią! Napisz na adres: judaistyka[at]uwr.edu.pl. Czekamy!