Koło Naukowe Sznirele Perele zostało założone w 2004 roku. Jest jednym z najbardziej aktywnych i rozpoznawalnych studenckich organizacji naukowych na Uniwersytecie Wrocławskim, o czym świadczą organizowane przez Koło regularnie spotkania, wykłady gościnne oraz coroczne konferencje naukowe, a także trwający od 2023 roku projekt „Co nowego w >>Niderszlezje<<? Dzieje powojennego wrocławskiego żydowskiego czasopisma i wydawnictwa >>Niderszlezje<<„.

Efektami dotychczasowej działalności Koła są również, m.in:
- projekt badawczy „Od ulicy Włodkowica do Pereca – żydowska przestrzeń Wrocławia”;
- międzynarodowy projekt badawczy „Macewy milczą”, obejmujący m.in. polsko-czeską współpracę przy inwentaryzacji zabytkowego cmentarza w Mikulowie;
- projekt międzynarodowy „Usłyszeć głos historii” – nagrywanie wywiadów z żydowskimi mieszkańcami Wileńszczyzny;
- organizacja naukowych konferencji studenckich, m.in. Żydówki i Żydzi w przestrzeni miasta (04.06.2013), Polska, Izrael, USA – popkulturowe konstrukcje tożsamości żydowskiej (19.04.2016);
- organizowanie dla mieszkańców Wrocławia i turystów spacerów po mieście: szlakiem powojennej historii żydowskiej, szlakiem żydowskich kobiet, szlakiem żydowskich muzyków;
- organizacja dwóch wystaw: Jidiszer Jiszew in Niderszlezje (Żydowskie osadnictwo na Dolnym Śląsku) pokazywanej w Gmachu Głównym i Muzeum Uniwersytetu Wrocławskiego oraz Wrocławski Sznur Pereł – prezentacja działalności Koła na ulicy Szewskiej;
- cykle wykładów gościnnych;
- prowadzenie przeglądu długometrażowych filmów izraelskich „Filmowe Żydowskie Pantalony”;
- prowadzenie Dyskusyjnego Klubu Książki Żydowskiej;
- prowadzenie zespołu muzycznego i przygotowanie dla członków Gminy Żydowskiej we Wrocławiu koncertu przebojów z okresu międzywojennego;
- ekspedycje badawcze krajowe i zagraniczne (do tej pory odbyło się ich 18);
- spotkania z kuchnią żydowską towarzyszące obchodom świąt żydowskich;
- wieczory recytatorskie poezji żydowskiej;
- coroczna pomoc organizacyjna przy Festiwalu Kultury Żydowskiej „Simcha” we Wrocławiu;
- spotkania z językiem jidysz dla zaawansowanych;
- pomoc organizacyjna przy Dniach Judaizmu w Kościele katolickim;
- przygotowanie programu artystycznego na obchody rocznicy Powstania w Getcie Warszawskim;
- zorganizowanie 28.06.2009 r. marszu przyjaźni „Kwiatek zamiast swastyki” jako wyrazu sprzeciwu wobec przejawów antysemityzmu we Wrocławiu (zobacz filmik klikając na tekst).
Przewodnicząca: Aleksandra Skowrońska, 306359@uwr.edu.pl
Wiceprzewodniczący: Julia Wolna, Krzysztof Bałenkowski
Skarbniczka: Wiktoria Rzeszut
Członkini Zarządu: Anna Urbanowicz
Członkinie honorowe: Anna Kałużna, Gabriela Szewczuk
Kontakt: sznirelepereleuwr@gmail.com
Fotografia w nagłówku: Anna Michalska
Co nowego w Niderszlezje?

Gabriela Szewczuk, Wiktoria Rzeszut, Aleksandra Skowrońska, Krzysztof Bałenkowski, Anna Urbanowicz
W grudniu 2024 roku nasze Koło Naukowe uzyskało nagrodę w kategorii projekt naukowy za przedsięwzięcie dofinansowane przez Wrocławskie Centrum Akademickie w ramach Funduszu Aktywności Studenckiej w roku 2023!

„Co nowego w >>Niderszlezje<<? Dzieje powojennego wrocławskiego żydowskiego czasopisma i wydawnictwa >>Niderszlezje<<” jest stałym elementem działań naukowych Koła od czerwca 2023 roku. Jego celem jest przywracanie pamięci o jidyszowym wydawnictwie „Niderszlezje”, działającym we Wrocławiu w latach 1946-1950 oraz o czasopiśmie w języku jidysz o tym samym tytule.

W ramach projektu przeprowadziliśmy kwerendę naukową w Żydowskim Instytucie Historycznym, Archiwum Katedry Judaistyki UWr oraz w Bibliotece Uniwersyteckiej we Wrocławiu. Zorganizowaliśmy także wykłady otwarte i warsztaty kolażu, a całość została zwieńczona wystawą planszową „Co nowego w Niderszlezje?”, prezentowaną w Galerii SZEWSKA we Wrocławiu w dniach 22.12.2023-13.01.2024 r.

To jednak nie był koniec naszych działań w ramach projektu! Wiosną dwukrotnie wybraliśmy się do Biblioteki Publicznej w Oleśnicy, gdzie opowiedzieliśmy o Niderszlezje licealistom i studentom Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Jednocześnie, od czerwca 2023 stale powstaje bibliografia zawartości czasopisma „Niderszlezje”, tworzona przez uczestniczki projektu (Alicję Markowską, Gabrielę Szewczuk oraz Annę Urbanowicz) pod opieką dr Moniki Jaremków. Planowana jest również jej późniejsza publikacja w domenie internetowej. Nie możemy się doczekać!
Projekt nie udałby się bez jego opiekunki naukowej – dr Moniki Jaremków, opiekunki Koła – dr Jagody Budzik, prelegentki i prelegenta zaproszonych na wykłady otwarte – dr Anny Kałużnej i dra Kamila Kijka oraz naszego niezastąpionego grafika – Jakuba Zasady.
Uczestniczki i uczestnik projektu: Alicja Markowska, Wiktoria Rzeszut, Aleksandra Skowrońska, Gabriela Szewczuk, Anna Urbanowicz, Krzysztof Bałenkowski
Opieka naukowa: dr Monika Jaremków
Konferencje naukowe:
II Judaistyczna Konferencja Studencko-Doktorancka: „Ciało i cielesność w kulturze żydowskiej”
9 maja 2024 r.

Konferencja miała na celu interdyscyplinarne spojrzenie na zagadnienia związane z ciałem i cielesnością oraz ich rolę w kształtowaniu się tożsamości żydowskich na różnych obszarach geograficznych oraz w różnych okresach historycznych. Interesowała nas zarówno perspektywa żydowska, jak i nieżydowska. W ramach konferencji wysłuchaliśmy fascynujących referatów studentek i studentów Uniwersytetu Jagiellońskiego, Uniwersytetu Warszawskiego oraz Uniwersytetu Wrocławskiego.
Bardzo dziękujemy zarówno wszystkim prelegentkom i prelegentom, jak i licznym słuchaczom. Jesteśmy wdzięczni za żywe zainteresowanie poruszanymi tematami, o którym świadczyły zadawane przez publiczność pytania.
Jesteśmy wdzięczni moderatorkom paneli: dr Karolinie Szymaniak oraz dr Zuzannie Kołodziejskiej-Smagale, a także moderatorowi: prof. Marcinowi Wodzińskiemu. Konferencja nie udałaby się również, gdyby nie nieustająca pomoc opiekunki naszego Koła – dr Jagody Budzik – a także dr Moniki Jaremków, dr Anny Kałużnej oraz dr Barbary Pendzich.
I Judaistyczna Konferencja Studencko-Doktorancka: „Inni-Nasi: o żydowskiej tożsamości w kulturze”
25 maja 2023 r.

Konferencja miała na celu interdyscyplinarne spojrzenie na zagadnienie tożsamości żydowskiej oraz jej przemian w różnych okresach historycznych i na różnych obszarach geograficznych.
Na konferencji wystąpiły studentki Uniwersytetu Wrocławskiego, Uniwersytetu Warszawskiego, Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Wyższej Szkoły Kształcenia Zawodowego we Wrocławiu. Przeszliśmy długą, ale fascynującą drogę – od druków ulotnych i idei siostrzeństwa, przez wrocławskie księgi adresowe i tożsamość powojennych Żydów wrocławskich, kończąc na współczesnej tożsamości mizrachijskiej i food studies. Każdy z referatów był ciekawy i pouczający, czego dowodem były zadawane przez publiczność liczne pytania. Jako organizatorom konferencji jest nam niezmiernie miło, że mogliśmy gościć tak młode, ale już wspaniałe badaczki. Jesteśmy zachwyceni i nadal nam mało!
Bardzo dziękujemy wszystkim, którzy pomogli nam w organizacji konferencji, a w szczególności opiekunce naszego Koła – dr Jagodzie Budzik, która była również moderatorką jednego z paneli oraz pozostałym moderatorkom i moderatorowi: prof. Agnieszce Jagodzińskiej, dr Karolinie Szymaniak oraz prof. Marcinowi Wodzińskiemu. Dziękujemy również dr Monice Jaremków oraz dr Annie Kałużnej za wszelką okazaną nam pomoc.
Spotkania towarzyszące świętom żydowskim
Co roku organizujemy spotkania związane z obchodami świąt Chanuki oraz Purim. Na naszym stole nie braknie wówczas tradycyjnych potraw, przygotowujemy również m.in. quizy sprawdzające wiedzę gości na temat danego święta. Przede wszystkim jednak cieszymy się wspólnie spędzonym czasem, rozmawiając w ciepłej, przyjacielskiej atmosferze.
Niezmiennie jesteśmy wdzięczni wszystkim gościom i gościniom za obecność, naszym studentom za zaangażowanie i wspólną pracę w przygotowaniach, a pracownikom Katedry Judaistyki za nieocenione wsparcie! ♥️