19.11.2019

Otwarta dyskusja wokół książki Piotra Słodkowskiego "Modernizm żydowsko-polski. Henryk Streng / Marek Włodarski a historia sztuki"

Zapraszamy na spotkanie wokół książki Piotra Słodkowskiego „Modernizm żydowsko-polski. Henryk Streng / Marek Włodarski a historia sztuki” (2019).

28.IX.2019 godz. 18.00, biblioteka Katedry Judaistyki im. Tadeusza Taubego

W dyskusji wezmą udział: autor: Piotr Słodkowski, artysta wizualny: Andrij Bojarov

spotkanie poprowadzi: badaczka sztuki awangardowej: dr Małgorzata Stolarska-Fronia.

Z recenzji prof. Jacka Leociaka: Odważna i wyrafinowana książka Piotra Słodkowskiego otwiera perspektywy na zjawiska oświetlające polską kulturę XX wieku i polską nowoczesność. Pozwala uchwycić mechanizmy przemian kulturowych, uwikłanie stylów, doktryn i praktyk artystycznych w materię rzeczywistości historycznej i politycznej. Ukazuje dzieło Strenga/Włodarskiego i jego osobowość twórczą w perspektywie holistycznej, w wielowymiarowej całości jego wyborów artystycznych, afiliacji ideowych, biografii i dramatu tożsamości, który stał się udziałem artysty. Słodkowski oferuje nowe klucze interpretacyjne, rewiduje dotychczasowe ustalenia, znosi zastane podziały i kategorie (centra — peryferie); dekonstruuje hierarchiczny układ wertykalny na rzecz rozproszenia i relacji o charakterze sieciowym, otwartym na różne lokalności; zwraca uwagę na dynamiczną relację miedzy tożsamością i lokalnością. Piotr Słodkowski ma ponadto odwagę budować nowe pojęcia i kategorie, wypracowuje własną metodologie badawczą, inspirując się impulsami płynącymi z nowej humanistyki.

Piotr Słodkowski, historyk sztuki, adiunkt w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Absolwent programu doktorskiego Akademii Artes Liberales. Autor książki Modernizm żydowsko-polski. Henryk Streng / Marek Włodarski a historia sztuki (2019). Redaktor tomów Przestrzeń społeczna. Historie mówione Złotego Grona i Biennale Sztuki Nowej (2014) oraz (z Agatą Pietrasik) Czas debat. Antologia krytyki artystycznej z lat 1945–1954 (2016). Dwukrotny laureat Nagrody Stowarzyszenia Historyków Sztuki im. Szczęsnego Dettloffa (2017, 2018). Finalista Nagrody Naukowej „Polityki” 2019. Interesuje się polską i środkowoeuropejską sztuką XX wieku w perspektywie współczesnej myśli humanistycznej.

Andrij Bojarov (ur. we Lwowie) artysta wizualny, niezależny kurator i badacz awangardy lwowskiej i ukraińskiej. Z wykształcenia architekt. Na polu sztuki jego działalność określa się najczęściej jako sztuka mediów i fotografia konceptualna. Uczestnik wielu indywidualnych i zbiorowych wystaw w kraju i za granicą. Był kuratorem wystaw Krzysztofa Wojciechowskiego, Tadeusza Rolke, Wojciecha Prażmowskiego, Jacka Dziaczkowskiego, Andrija Sahajdakovskiego i innych, w tym wystaw zbiorowych. Od wielu lat zajmuje się również własnym programem archiwalnym i badawczym dotyczącym sztuki awangardowej we Lwowie i na Ukrainie. Współkurator m.in. wystawy „Montaże. Debora Vogel i nowa legenda miasta”, która odbyła sie w Muzeum Sztuki w Łodzi w 2017-18 roku w ramach obchodów Roku Awangardy w Polsce. Współpracował również przy wystawach „Awangarda i Państwo” (2018) w tym że muzeum, „Lwów.Miasto.Architektura.Modernizm” ( Muzeum Architektury we Wrocławiu, 2016), „Grupa Krakowska” (Muzeum Narodowe we Wrocławiu, 2018) – teksty Bojarova ukazały w towarzyszących publikacjach. W przyszłym, 2020 roku ma się ukazać ukraińskie wydanie monografii Piotra Łukaszewicza „Zrzeszenie artystów ‚artes’. 1929-1935”, której jest tłumaczem redaktorem. Obecnie na stałe mieszka we Lwowie.

Dr. Małgorzata Stolarska-Fronia, historyczka sztuki, kuratorka i badaczka żydowskiej sztuki awangardowej. Była kierowniczką Działu Naukowego w Polin – Muzeum Historii Żydów Polskich i kuratorką galerii Paradisus Iudaeorum na wystawie stałej w tymże. Organizatorka międzynarodowych konferencji: Congress of Jewish Art in Poland (2008, 2014). Autorka książki Udział Żydów wrocławskich w kulturalnym i artystycznym życiu miasta od emancypacji do 1993 r. (Warszawa, Neriton 2009) i wielu artykułów poświęconych zagadnieniu sztuki w kulturze żydowskiej, publikowanych w Polsce i zagranicą. Redaktorka i współredaktorka tomów : Art in Jewish Society (2016), From Ausgleich to the Holocaust: Ukrainian and Jewish Artists of Lemberg/Lwow/Lviv (2019) oraz Polish Avant-garde in Berlin (2019).Jej zainteresowania badawcze skupiają się szczególnie na skomplikowanych relacjach pomiędzy żydowską tożsamością a kulturą uniwersalną oraz ich wyraz w sztuce. Obecnie bada związki pomiędzy awangardowymi środowiskami twórczymi i artystami żydowskimi z Polski i Niemiec.

Spotkanie wokół książki Modernizm żydowsko-polski odbywa się w ramach realizacji stypendium twórczego Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego za rok 2019.